Nedir? Nasıl Yapılır?

T.C. Adalet Bakanlığı tarafından;

27.05.2016 tarihinden itibaren icra dosyalarına kredi kartı ile tek çekim ve taksitli olarak ödeme kolaylığı getirilmiştir.

Kredi kartı ile ödeme yapmak için vatandas.uyap.gov.tr adresine girerek sisteme e-devlet şifreniz, elektronik imzanız ya da mobil imzanız ile giriş yapabilirsiniz.

 

Aşağıdaki giriş yöntemlerinden birini seçerek ilgili adımları inceleyebilirsiniz.

 
E-imza ve M-imza ile Giriş
E-imza veya mobil imza ile giriş yapıldığında uygulayacağınız adımlar.
Adımları Görüntüle
E-Şifre ile Giriş
E-Devlet şifresi ile giriş yapıldığında uygulayacağınız adımlar.
Adımları Görüntüle
 
E-İmza ve Mobil İmza İle Giriş

E-imza veya mobil imza ile giriş yaptığınızda aşağıdaki adımları inceleyerek kredi kartı ile ödeme işlemini yapabilirsiniz.

 

Sisteme Giriş

vatandas.uyap.gov.tr adresine girerek sisteme giriş butonuna tıklayınız.

 

Giriş Tipi Seçimi

E-İmza Girişleri kısmından e-imza ile giriş yapabilirsiniz.

 

Dosya Seçimi

Dosyalarım kısmına tıklayınız (1) , Tüm Dosyalarım kısmına tıklayınız (2), Dosya Türünü seçiniz (3), Birimi seçiniz (4), Sonuç kısmında, borcunu ödemek istediğiniz dosyanızı görüntülemek için "Dosya Görüntüle" butonuna basınız. (5)

 

 

Ödeme Sekmesi Seçimi

Ödeme sekmesine tıklayınız (1) , Param (Kredi Kartı Tek Çekim / Taksit) seçeneğine tıklayınız (2), Tahsilat Türünü "Borç Tahsilatı" olarak seçiniz. (3)

 

Ödeme Bilgilerinin Seçimi

Taraf kısmına tıklayınız ve borçlu seçiniz(1) ,
Tahsil Harç Oranları
seçeneğine tıklayınız (2),

TURK Elektronik Para A.Ş. işlem yapmak istediğiniz icra dosyasında yalnız yapmak istediğiniz finansal işleme aracılık etmekte olup, işlem yapmak istediğiniz icra dosyasının tarafı değildir. TURK Elektronik Para A.Ş. sadece kredi kartıyla yapmış olduğunuz ödemelerin icra dosyasının bulunduğu banka hesabına aktarılmasına aracılık etmektedir. Bu bakımdan Kuruluşumuzun herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

UYAP Avukat Portal / UYAP Vatandaş Portal üzerinden icra dosyalarında yapılan borç tahsilatı işlemlerinde "Tahsil Harç Oranları" ndan dosya borçlusunun dosyadaki durumuna uygun olan oran seçilmelidir.

-Eğer dosyanızda herhangi bir haciz bulunmuyorsa ve icra müdürlüğüne değil alacaklıya ödeme yapılmış ise %2,27,

-Ödeme / icra emrini tebliğ aldıysanız ve icra takibi hakkınızda kesinleşmiş ancak herhangi bir taşınır / taşınmaz malınızda ya da banka hesabınızda haciz yok ise %4,55,

-Eğer herhangi bir taşınır / taşınmaz malda ya da banka hesabınızda haciz var ancak taşınır / taşınmaz mal satışı henüz yapılmamış ise %9,10,

-Satış işlemi gerçekleştikten sonra ise %11,38 oranında

icra dosyasına ödediğiniz tutar üzerinden hesaplanacak tahsil harcı icra müdürlüğünce alınır.

Ödeme yapmak istediğiniz icra dosyası ile ilgili güncel dosya hesabını her halükarda alacaklı vekili ya da icra dairesinden temin etmeniz gerekir.

Bu bakımdan Kuruluşumuz aracılığı ile yaptığınız ödemeler icra dosyasının kapandığı garantisini vermemektedir.

Ödeyeceniz tutar için "Miktar" giriniz. (3),
Ödeme Tipi kısmında "Kredi Kartı / Param" ı seçiniz (4),
"Ödeme Yap" butonuna basınız. (5)

Ödeme Yapan Bilgileri Girişi

Kredi kartı sahibinin adını ve soyadını giriniz (1) , Yapacağınız ödeme ile ilgili açıklama giriniz (2), Ödeyeceniz tutar için "Miktar" giriniz. (3), İşlem sonucu ile ilgili bilgiyi alabilmek için cep telefonu numaraınızı giriniz (4), "Sonraki Adıma Geç" butonuna basınız. (5)

 

Taksit / Tek Çekim Seçim Tablosu

Ödeme yapmak istediğiniz vade türüne göre seçiminizi yapın.

 

Kredi Kartı Bilgileri Girişi

Ödeme yapmak istediğiniz kredi kartına ait istenen bilgileri eksiksiz olarak giriniz ve "Ödeme Yap (3d Güvenli)" butonuna basınız.

 

 

İşlem Sonucu

Kredi kartınızdan çekim işlemi başarılı ise yukarıdaki ekran görünücektir.

İşleminizin tamamlanabilmesi için "ÇIKIŞ" butonuna basınız.

 

 

 

 

Ödeme yapmak için vatandas.uyap.gov.tr adresini ziyaret ediniz.

 

Uyap Vatandaş Portal'da Param ile yapacağınız ödemeleriniz ile ilgili soru / öneri / şikayetiniz için uyap@param.com.tr adresine e-posta ile bildirimde bulunabilirsiniz.

 

Müşteri Hizmetleri
0850 988 88 88

 

Param, Turk Elektronik Para A.Ş. hizmetidir. © 2016

BDDK tarafından Turk Elektronik Para A.Ş.'ye 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanunun çerçevesinde elektronik para ihraç etmek üzere elektronik para kuruluşu olarak faaliyette bulunma izni verilmiştir.