PARAM POS HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Param POS Hakkında Ön Bilgi

Param POS nedir?

Param POS, bankalarla tek tek anlaşma yapmaya gerek kalmadan hem online hem de fiziki iş yerinde müşterilerden kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kart ile tek çekim veya taksitli olarak sanal POS üzerinden ödeme alınmasını sağlayan online tahsilat sistemidir.

Param POS'a neden ihtiyaç var?

Param POS hem online hem de fiziki iş yerinde müşterilerden kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kart ile ödeme alınmasını sağlamaktadır. Bunun yanında sahip olduğu alternatif ürünler sayesinde tahsilat yöntemlerinizi genişletebilirsiniz. Ayrıca Param POS sadece işlem başına komisyon ücreti aldığı için yıllık ücret, sabit işlem ücreti, kurulum ücreti gibi sürpriz ücretler yoktur.

Param POS ürünleri ve sağlayacağı kolaylık nelerdir?

Sanal POS, mobil POS, ortak POS, e-posta ile tahsilat olarak 4 farklı Param POS ürünü bulunmaktadır. Bu ürünler sayesinde üye iş yerleri tahsilat yöntemlerini genişletebilir. Üye iş yerleri istedikleri zaman istedikleri yerde tahsilat yapabilir.

Param üye işyerlerinin hangi risklerini azaltıyor?

Param, üye işyerleri için fraud, chargeback, güvenlik, yüksek pos maliyeti, teknik sorun risklerini minimize ediyor.

Param POS'a güvenebilir miyim?

Evet, güvenebilirsiniz. Param, 6493 sayılı kanun ile düzenlenen şartlar ve denetimler sonrasında BDDK'dan faaliyet izni almış Turk Elektronik Para A.Ş.'nin markasıdır. Bunun yanında Turk Elektronik Para A.Ş. Mastercard, Troy lisansı ile PCI-DSS sertifikasyonuna sahip, Bankalararası Kart Merkezi'nin de üyesi olan ilk elektronik para kuruluşudur.

Üye iş yeri referansları kimlerdir?

Param'ın 700 üzerindeki aktif üye iş yeri ağında hırdavattan, saate, beyaz eşyadan, eğitime kadar birçok farklı kategoride A, B, C segmentinde üye iş yeri bulunmaktadır.

İhracaat faaliyetleri için sanal POS hizmeti alabilir miyiz?

Kart numarası 16 haneli olan MasterCard ve Visa logolu yurt dışı kartlardan ve 15 haneli Amex yurt dışı kartlardan sanal POS aracılığı ile tahsilat yapabilirsiniz. Fakat Türkiye'deki bankacılık sisteminde geçerli olmayan yurt dışı kartlarla işlem yapılamamaktadır.

Param ile taksitlendirme nasıldır?

Param'da 3, 6, 9, 12 şeklinde taksitlendirme imkanı vardır.

Peşin fiyatına taksit yapılabilir mi?

Evet, yapılabilir. Taksit komisyonu üye iş yeri tarafından karşılanması durumunda son kullanıcıya taksit komisyonu yansıtılmayarak peşin fiyatına taksitli ödeme imkanı sunulabilir.

Tahsilat işlemlerinde 3D Secure zorunlu mudur?

Tüm tahsilat işlemlerinde 3D Secure zorunludur.

Param POS komisyon oranları nelerdir?

Param POS komisyon oranları tüm banka kartları ve kart programları için aynıdır. Sadece aylık ciro ve taksit sayısına göre tek çekim, 3, 6, 9, 12 taksit şeklinde komisyon oranları farklılık göstermektedir. Aylık ortalama ciro 60.000 TL üzerindeyse özel komisyon oranı verilmektedir. Param POS komisyon oranları için hemen başvuru yapın.

Üye iş yerine ödeme ne zaman yapılmaktadır?

Üye işyeri ödemeleri Cumartesi ile Cuma günü arasındaki işlemler için 15 gün sonraki ilk Pazartesi (Pazartesi iş günü değilse sonraki ilk iş günü) komisyon bedeli düşülerek banka hesabına aktarılmaktadır. Ancak üye iş yerinin ticari siciline göre blokeli çalışma süresi 15 günün üzerine de çıkabilmektedir. Ayrıca ticari açıdan uygun görülen bazı üye işyerleri için ertesi ilk Pazartesi günü ödeme günü olarak tanımlanabilmektedir.

Taksitli tahsilatların ödemeleri üye işyeri banka hesabına parça parça mı geçer?

Hayır. Taksitli tahsilat yapıldığında tahsil edilen tutardan komisyon kesildikten sonra ödeme gününde üye iş yeri banka hesabına tüm tutar aktarılmaktadır.

Fraud önleme sistemi var mı?

Evet, var. Fraud'u önleme ile ilgili hem sistemsel hem de operatör kontrolleri mevcuttur.

Chargeback işlemlerinde üye iş yerine maliyet yansıtılıyor mu?

Chargeback işlemlerinde üye iş yerine 25 TL + vergiler yansıtılmaktadır.

Alınan komisyon ücretlerine vergiler dahil midir?

Evet, dahildir. Komisyon ücretlerine ayrıca vergi dahil edilmemektedir.

Üye iş yeri yönetim paneli var mı?

EEvet, var. Üye iş yeri başvurusu onaylanıp Param POS sözleşmesi imzalandıktan sonra Param kurumsal isimli üye iş yeri yönetim paneli açılmaktadır. Param kurumsal ekranlarından üye iş yeri ile ilgili tüm işlemler gerçekleştirilmektedir.

Hazır altyapı kullanıcısı Param POS entegrasyonu için ne yapmalıdır?

Öncelikle kullanılan hazır altyapının Param POS ile entegre olup olmadığı öğrenilmelidir. Daha sonra da Param POS entegrasyonun nasıl gerçekleştirebileceği öğrenilmelidir. Bu konular için destek alınan yazılım firmasından ya da pos@param.com.tr'ye e-posta ileterek bilgi alınabilir. Param POS'un entegre olduğu yazılım firmaları şunlardır; Projesoft, Ideasoft, Platinmarket, Oxi Yazılım, Akınsoft, Webanya, RGS Yazılım, Marka Click, E-Ticaretif, 9 Yazılım, Bizim Hesap, Presta Shop, E-ticaretsoft, Odyo Bilişim.

E-ticaret altyapı sağlayıcısının Param POS ile entegrasyonu bulunmuyorsa ne yapılmalıdır?

E-ticaret altyapı sağlayıcısının Param POS ile entegrasyonu yok ise öncelikle Param POS entegrasyon talebi e-ticaret altyapı sağlayıcısına iletilmelidir. Param destek hattına da bilgi aktarılması durumunda ilgili firma ile görüşülüp Param POS entegrasyonu için destek sağlanabilir.

Muhasebe programları ile entegrasyon yapılabilir mi?

Kullanılan muhasebe programının alt yapısının izin verdiği ölçüde Param POS entegre edilebilir.

Ürünleri Hakkında

Pazaryeri modeli ile çalışan işletmeler için alıcı, satıcı ve pazaryeri arasında gelir paylaşımı yapacak şekilde sanal POS hizmetiniz var mı?

Evet var. Ancak pazaryeri projenize göre alt yapı düzenlendiği için entegrasyon ve teknik geliştirmeye ihtiyaç duyulacaktır.

Tekrarlı ödemeler tahsil edilebilir mi

Evet, tahsil edilebilir. Bu sistem sayesinde müşterilerinizin tekrarlı ödemelerini belirli periyodlarda otomatik olarak tahsil edebilirsiniz.

Kart saklama sistemi veya servisi var mı?

Kart saklama sistemi mevcuttur. Entegrasyon sürecinde gerekli doküman ve servisler talep edilebilir.

Kart tanıma (BIN) servisi, sistemi var mı?

Kart tanıma (BIN Kontrol) sistemi bulunmaktadır.

Link göndererek ödeme alınabilir mi?

Evet, alınabilir. Bunun için Param kurumsal panelinden Ödeme Al ana menüsüne girerek Ödeme Talebi Oluştur alt menüsüne geçilmesi gerekmektedir. Excel yükleyerek Toplu Ödeme Talebi de oluşturabilirsiniz.

Param ile nakit, havale veya eft yöntemi ile de tahsilat yapılabilir mi?

Evet, yapılabilir. Bunun için son kullanıcı Param hesabı açabilir ve üye iş yerinin Param kurumsal hesabına para transfer edebilir. Ya da üye iş yerinin Param kurumsal hesabına bankalardan havale-eft yapılabilir.

BKM Express ile ödeme yapılabilir mi?

Hayır, yapılamaz.

Sosyal medya platformlarından Param ile tahsilat yapılabilir mi?

Evet, yapılabilir. Bunun için Param kurumsal hesabından Ödeme Al ana menüsüne girerek Ödeme Talebi Oluştur alt menüsüne geçilmesi gerekmektedir. Açılan sayfada tutar, müşteri e-posta bilgisi, geçerlilik zamanı tanımlanıp ödeme sayfasının linki otomatik olarak müşterinin e-posta adresine gönderilir. Akabinde de müşteri linki tıklayıp ödeme sayfasından ödemesini gerçekleştirebilir.

Mobil POS üzerinden kart bilgileri nasıl girilir?

Kart bilgileri dokunmatik ekran üzerinden girilmektedir. Ya da kart okuyucu kullanarak kartı bu okuyucudan geçirip de kart bilgilerinin girişi sağlanabilmektedir. Kart okuyucu satın almak için pos@param.com.tr'ye talep iletilebilir.

Mobil POS'da çoklu kullanıcı desteği var mı?

Evet, var. Bunun için pos@param.com.tr'ye talep iletilebilir.

Mobil POS uygulaması hangi cihazlarda ve sürümlerde çalıştırılabilir?

Mobil POS uygulamamızı IOS ve Android işletim sistemli tüm akıllı telefonlarda ve tabletlerde kullanabilirsiniz. Uygulamamız sürekli güncellendiği için telefonunuzun en yeni sürümde olması uygulamayı verimli kullanmanıza yardımcı olacaktır. Android için 4.0.3 ve üzeri, iOS için 8.0 ve üzeri sürüm yüklü olması gerekmektedir.

Mail Order gibi kart bilgileri girilerek tahsilat yapılabilir mi?

Evet, bu şekilde de tahsilat yapılabilir. Param kurumsal hesabı üzerinden kart bilgileri girilerek tahsilat yapılabilir.

Kurumlara özel tahsilat çözümleri sağlanabilir mi?

Evet, sağlanabilir. Bunun için pos@param.com.tr'ye talep iletilebilir.

Komisyon Konuları

Komisyon oranları nelerdir?

Komisyon oranlarını öğrenmek için müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.
Param POS Müşteri Temsilcisi; 0850 202 55 22

Sanal POS ve Mobil POS komisyon oranları farklı mıdır?

Sanal POS ve Mobil POS'lardaki komisyon oranları aynı olup komisyonlar tahsilat yöntemi bazında değişmemektedir.

Evrak, Sözleşme Konuları

Sanal POS için tek bir sözleşme ve kurulum yeterli midir?

Evet, yeterlidir.

Birden fazla e-ticaret sitem için ayrı ayrı sözleşme ve entegrasyon yapmalı mıyım?

Bir şirket yani bir vergi levhası altında birden fazla e-ticaret siteniz varsa bir sözleşme yapmanız yeterlidir. Fakat e-ticaret siteleriniz için ayrı ayrı entegrasyon yapmalısınız.

Güvenlik Konuları

Ne tür uygulamalarla güvenlik sağlanmaktadır ?

Güvenlik için SSL, 3D Secure, PCI-DSS, Anti-Fraud modülü ile güvenlik sağlanmaktadır.

PCI DSS ve SSL nedir?

PCI DSS'in Türkçe karşılığı Kartlı Ödeme Endüstrisi Veri Güvenlik Standardı'dır. Bu standart kredi kartının işlenmesi, iletilmesi ve saklanması aşamalarında uyulması gereken mantıksal ve fiziksel bilgi güvenliği kurallarını tanımlamaktadır. SSL'in Türkçe karşılığı ise Güvenli Giriş Katmanı'dır. Bu katman server ile alıcı iletişimi esnasında verilerin şifrelenerek yapılmasını sağlamaktadır.

Ortak ödeme sayfasında güvenlik sağlanıyor mu?

Ortak ödeme sayfası SSL ile korunmaktadır.

Ortak ödeme sayfası için ayrıca SSL sertifika alınması gerekir mi?

Ortak ödeme sayfası için üye iş yerleri tarafından SSL alınmasına gerek yoktur.

Site içi ödeme sayfası için SSL zorunlu mudur?

Site içi ödeme sayfasının entegrasyonunda e-ticaret sitesinde SSL zorunludur.

3D Secure opsiyonel olarak sunulabilir mi?

Hayır, sunulamaz. Param fraud kuralları gereğince üye iş yerleri 3D Secure güvenlik yöntemini kullanmak zorundadır.

Fiyatlandırma Konuları

Param POS entegrasyonu için kurulum ücreti, sabit ücret, işlem başına ücret, bakım ücreti, yıllık ücret, ek POS ücreti v.b. ücretler alınıyor mu?

Param POS için herhangi sürpriz maliyet yoktur. Sadece tahsilat tutarı üzerinden komisyon alınmaktadır.

Banka Ve Kart Konuları

Param'da hangi kart programları geçerlidir?

Bonus, World, Maximum, Axess, Paraf, CardFinans, Advantage kart programları geçerlidir.

Sanal kredi kartı ile tahsilat yapılabilir mi??

Evet, yapılabilir. Sanal kart limiti yeterliyse ve online alışverişe açık ise Param POS üzerinden ödeme yapılabilir.

Entegratör Konuları

Hangi e-ticaret altyapı sağlayıcıları Param ile entegredir.

Param ile bir çok hazır e-ticaret altyapı sağlayıcısı entegredir. Kullanılan hazır e-ticaret altyapısının Param ile entegre olup olmadığını destek alınan yazılım firmasından ya da pos@param.com.tr'ye e-posta ileterek öğrenilebilir. Şuan entegre olan hazır altyapı sağlayıcıları şunlardır; Projesoft, Ideasoft, Platinmarket, Oxi Yazılım, Akınsoft, Webanya, RGS Yazılım, Marka Click, E-Ticaretif, 9 Yazılım, Bizim Hesap, Presta Shop, E-ticaretsoft, Odyo Bilişim.

Hazır altyapı yazılımlarının yönetim paneli üzerinden entegrasyon yapılabilir mi?

Altyapı sağlayıcıları üye işyerlerine destek olmak için entegrasyon sürecinin e-ticaret yazılımının yönetim panelinden ilerletilmesini sağlamaktadır. Bu ekranlardan nasıl entegrasyonun tamamlanabileceği yazılım desteği alınan firma ile görüşülerek öğrenilebilir.

Hazır e-ticaret yazılımının sürümü güncellendi. Param ile ilgili işlem yapılmalı mıdır?

Hayır, yapılmamalıdır. E-ticaret altyapı sağlayıcısı sizin adınıza gerekli tüm işlemleri tamamlamıştır. Yine de ödeme sayfası kontrol edilmelidir.

Açık kaynak kodlu e-ticaret sistemlerine sanal POS entegre edilebilir mi?

Açık kaynak kodlu e-ticaret yazılımları için Param POS tarafında henüz eklenti geliştirilmedi. Ancak yazılım dili PHP olan e-ticaret yazılımları (PrestaShop, Woocommerce, OpenCart, WHMCS, CS-Cart) için destek veren iş ortağımız bulunmaktadır ve bu firmadan destek alınabilir. Bunun için başvuru yaptıktan sonra kurumsal müşteri temsilcisinden destek alabilirsiniz.