EN

Sıkça Sorulan Sorular

Bireysel ve kurumsal tüm ürün ve hizmetlerimizle ilgili sorularınızın cevabını buradan bulabilirsiniz.

Kart sahiplerinin internet üzerinden güvenle alışveriş yapabilmesi için Visa ve MasterCard tarafından geliştirilmiş bir kimlik doğrulama sistemidir. 3D Secure ile yapılan ödemelerde banka tarafından ayrı bir ekran açılır ve kart sahibinin GSM numarasına onay kodu gönderilir. Onay kodunun doğru girilmesi sonucu işlem gerçekleşir.

Şirketlere, e-ticaret sitelerini açmak, sitelerin tasarımlarını sunmak ve ödeme sistemlerini entegre etmek gibi hizmetler altyapı sağlayıcıları tarafından sunulmaktadır.

API sistemi (Application Programing Interfaces - Uygulama Programlama Arayüzleri) iki yazılımın veya veritabanının birbiri ile sorunsuz çalışabilmesini ve en sağlıklı bir şekilde birbiri ile iletişime geçmesini sağlayan yapılara verilen isimdir.

İş yeri sahibinin borç alacak ilişkilerini düzenleyen POS'ların sahibi firmaya denmektedir. Kredi kartı yönetiminin bir ayağı olan acquirer, aynı zamanda POS anlamına da gelmektedir.

Banka kartı, banka nezdinde işlemlerinizi ilerletebilmeniz için açılan hesaplar üzerine tanımlanan kartlara denir. Eğer bir hesabınız yoksa banka kartınız da olamaz. Hesapta bulunan bakiye dahilinde ödeme yapmayı sağlar ve bankacılık işlemlerinde kullanılabilir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu; bankacılık sektörünün düzenlenmesini, denetlenmesini ve Bankalar Kanunu' nun uygulanmasını sağlayan kurumdur.

Banka veya elektronik para kuruluşlarından alınan kartların üzerindeki numaranın ilk 6 hanesi BIN yani Bank Identification Number’dır. Bu ilk 6 hane sayesinde işlem esnasında kullanılan kartın hangi banka veya elektronik para kuruluşuna ait olduğu, ne tür bir kart olduğu kolaylıkla anlaşılabilmektedir.

Banka Sigorta Muamele Vergisi'dir.

Geri ödeme ve ters ibraz olarak da bilenen chargeback, kart sahiplerinin bilgisi dışında ürün ve hizmet satın alımına istinaden karttan çekilen tutarın aslında kart sahibinin bilgisi dışında çekildiği, böyle bir ürün ve hizmetin satın alınmadığı ve sahtecilik ile birlikte bu işlemin gerçekleştiği iddası üzerine kart kuruluşlarının kart sahiplerine sunduğu bir hak ve hizmettir.

(Card Validation Value) CVV veya güvenlik kodu olarak bilinir. Kredi kartının arka yüzündeki genelde beyaz alanda bulunan rakamların son 3 hanesidir. Kredi kartlarına güvenlik sağlamak ve internet alışverişlerinde dolandırıcılık faaliyetlerini önlemek amacıyla oluşturulmuştur. Mastercard kullanıcıları için CVC(Card Validation Code), Amerikan ekspres kullanıcıları için de CID (Card Identification Number) kullanılmaktadır. CVV ise Visa ve TROY logolu kartlar için kullanılan güvenlik kodudur.

QR kodu okut
uygulamayı indir

Dijital hesap deneyimini keşfet!